Leczenie choroby nowotworowej

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczone na forum

Moderatorzy: monaliza, Mama Nikusia

Leczenie choroby nowotworowej

Postprzez Tata_Nikodema » Sob, 17.03.2007, 15:04

LECZENIE CHOROBY NOWOTWOROWEJW zależności od budowy histologicznej oraz zaawansowania choroby mamy do wyboru leczenie operacyjne, radioterapię lub chemioterapię. Często istnieje konieczność łączenia tych metod leczniczych. Szacuje się, że dzięki nim trwałe wyleczenie uzyskuje około 30% chorych. Jest to niestety wynik znacznie gorszy niż w innych krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. Tam wyleczalność w skali populacji sięga 50%. Wynika to ze zbyt małych nakładów finansowych przeznaczanych w naszym kraju na ochronę zdrowia. Pieniędzy brakuje zarówno na programy prewencyjne (zapobiegawcze), jak i na poprawę możliwości i dostępności diagnostyki oraz terapii.

| Leczenie chirurgiczne | Radioterapia | Chemioterapia | Chemiowrażliwość nowotworów | Nowe formy terapii | Skutki uboczne leczenia antynowotworowego |

Leczenie chirurgiczne jest najstarszym sposobem walki z nowotworem i w dalszym ciągu najbardziej skutecznym. W dawniejszych czasach, kiedy nie istniały znane obecnie metody diagnostyczne, operowano tylko przypadki bardzo zaawansowane i wywołujące dolegliwości. Często było już o wiele za późno, by chorego uratować. Dzisiaj dysponujemy nowoczesnymi metodami diagnostycznymi, dzięki którym wykrywa się nowotwory w bardzo wczesnym stadium rozwoju i określa ich typ histopatologiczny. Ponadto rozwój nauk medycznych znacznie zmniejszył ryzyko związane z samą operacją, znieczuleniem czy możliwością wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Pełny sukces leczniczy zapewnia usuwanie nowotworu w bardzo wczesnym stadium choroby, gdy nie ma jeszcze przerzutów, operowanie doszczętne, co oznacza usunięcie guza z marginesem tkanek zdrowych albo nawet całego narządu, a w przypadku zajęcia węzłów chłonnych - ich wycięcie. O rodzaju zabiegu operacyjnego i jego rozległości decyduje wynik badania mikroskopowego. Jeżeli typ histologiczny nowotworu przed operacją nie jest znany, to z reguły wykonuje się tak zwane badanie śródoperacyjne (doraźne). Polega to na tym, że w trakcie zabiegu posyła się do badania histopatologicznego usunięte tkanki i czeka na wynik. Niektóre operacje muszą być tak rozległe, że powodują przejściowe lub trwałe okaleczenie pacjenta. Dzieje się tak na przykład przy usunięciu piersi czy wyłonieniu sztucznego odbytu. Jest to cena, którą niestety czasem trzeba zapłacić za zdrowie i życie.Drugą pod względem skuteczności metodą leczenia jest radioterapia, czyli leczenie za pomocą promieniowania jonizującego: promieni Roentgena, gamma, radu, kobaltu i innych. W terapii głównie wykorzystuje się promieniowanie X (rentgenowskie) i gamma. Stosowanie napromieniania wymaga bardzo precyzyjnego ustalenia jego dawki i pola naświetlań, by w jak najmniejszym stopniu uszkodzić zdrowe tkanki. Zajmują się tym onkolodzy radioterapeuci.

Radioterapię dzieli się na teleradioterapię i brachyterapię. Czynnikiem różnicującym jest tutaj rodzaj stosowanego źródła promieniowania. W teleradioterapii wykorzystuje się wiązkę promieniowania z zewnątrz (z daleka). Brachyterapia polega na umieszczeniu źródła promieniowania bezpośrednio w guzie lub jamie ciała w jego okolicy.

W niektórych przypadkach, jak na przykład przy raku tarczycy, istnieje możliwość dożylnego lub doustnego podawania izotopów promieniotwórczych.

Radioterapia jest metodą radykalną, niszczy całkowicie guz i ewentualne przerzuty w jego sąsiedztwie. W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu stosuje się napromieniania paliatywne. Mają one na celu zahamowanie choroby i skutecznie usuwają niektóre przykre dolegliwości. Jest to na przykład jedyna w pełni skuteczna metoda leczenia owrzodzeń nowotworowych.Chemioterapia to jedna z młodszych gałęzi onkologii. Polega na leczeniu nowotworów za pomocą środków farmakologicznych, tak zwanych cytostatyków. Obecnie wykorzystuje się ponad 40 takich substancji. Warto wspomnieć, że należą do nich również alkaloidy rośliny o nazwie barwinek (Vinca rosea). Są to winblastyna, winkrystyna i windezyna.

Działanie cytostatyków polega na blokowaniu podstawowych dla życia funkcji komórek. W ten sposób niszczą je zupełnie albo pozbawiają zdolności do podziałów. Problem z cytostatykami polega na tym, że ich działanie jest niespecyficzne, to znaczy wywierają one taki sam wpływ na wszystkie żywe komórki, zarówno nowotworowe, jak i prawidłowe, proporcjonalnie do tempa ich wzrostu i dzielenia się. Efekt leków cytostatycznych jest tym większy, im szybciej tkanka lub nowotwór rośnie. Najszybciej dzielące się tkanki organizmu ludzkiego to komórki układu krwiotwórczego i nabłonka przewodu pokarmowego. Dlatego też to ich tolerancja ogranicza stosowanie chemioterapii.

Leki cytostatyczne charakteryzują się różną aktywnością w stosunku do poszczególnych typów nowotworów i różnymi mechanizmami działania. Jest to powód, dla którego łączy się je ze sobą. Chemioterapię podaje się w cyklach, między którymi, w zależności od stosowanych leków i ich toksyczności, zachowuje się odpowiednie przerwy. Są one konieczne między innymi po to, aby mógł się zregenerować uszkodzony szpik kostny. Typowym skutkiem upośledzenia jego czynności krwiotwórczej jest anemia.

Nie wszystkie rodzaje nowotworów charakteryzują się taką samą chemiowrażliwością, czyli podatnością na chemioterapię.Chemiowrażliwość nowotworów

BARDZO WRAŻLIWE
- rak drobnokomórkowy płuca
- nowotwór jąder
- nabłoniak kosmówkowy - nowotwór złośliwy umiejscowiony w macicy
- guz Wilmsa
- guz Ewinga
- guz Burkitta

ŚREDNIO WRAŻLIWE
- rak sutka
- rak jajnika
- raki głowy i szyi
- mięsaki tkanek miękkich
- rak pęcherza
- rak jelita grubego

MAŁO WRAŻLIWE
- rak szyjki i trzonu macicy
- rak żołądka
- rak pierwotny wątroby
- rak trzustki
- rak nerki
- rak tarczycy


Istnieje też grupa tak zwanych nowotworów hormonozależnych. Stwierdzono, że zmiany w poziomie hormonów mogą hamować lub stymulować ich wzrost. Do tej grupy należą między innymi rak piersi, gruczołu krokowego i trzonu macicy. W tych przypadkach chemioterapię kojarzy się z odpowiednimi lekami hormonalnymi lub stosuje się je na zmianę. Połączenie tych dwóch metod znacznie podniosło skuteczność leczenia i zwiększyło szansę chorych na wyleczenie.Nowe formy terapii, takie jak terapia genowa i immunoterapia, znajdują się dopiero na wstępnym etapie badań klinicznych. Trudno więc przewidzieć, kiedy zostaną rozpowszechnione w lecznictwie.

Skutki uboczne leczenia antynowotworowego

Stosowanie radio- i chemioterapii wiąże się niestety z występowaniem dokuczliwych objawów ubocznych. To głównie one są odpowiedzialne za złe samopoczucie chorych podczas leczenia. Nie można ich uniknąć, bo są wynikiem niszczącego działania promieniowania lub chemioterapeutyków na zdrowe komórki organizmu.

Radioterapia wywołuje objawy ogólne, takie jak: nudności, wymioty, gorączkę i osłabienie, oraz objawy miejscowe, to jest: rumień skóry, martwicę tkanek, owrzodzenia i przetoki.

Po chemioterapii najczęściej chorzy skarżą się na nudności, wymioty, zmęczenie i wypadanie włosów.

Zarówno chemio- jak i radioterapia mogą być przyczyną aplazji szpiku kostnego, to znaczy zahamowania produkcji krwinek czerwonych, białych i płytek krwi. Stan taki jest bardzo niebezpieczny dla chorego, który oprócz tego, że ma anemię, staje się też bezbronny wobec infekcji. Większość skutków ubocznych ustępuje po zakończeniu leczenia, a prawidłowe komórki szybko się odradzają. Czas potrzebny na regenerację organizmu i odzyskanie sił zależy od ogólnego stanu zdrowia i rodzaju stosowanej terapii u danej osoby. Tak więc każdy pacjent w inny sposób będzie przechodził leczenie. Skutki uboczne leczenia nowotworowego są nieprzyjemne, ale należy na nie patrzeć jako na zło konieczne, by pokonać chorobę. Należy pamiętać, że medycyna robi coraz większe postępy w zapobieganiu tym niepożądanym efektom ubocznym i usuwaniu ich.

Link do oryginalnego artykułu:
http://www.poradnia.pl/podstrony/nowotwory/leczenie.html#chemio_wra
Tata Nikodema

"Jeżeli nie spróbujesz ocalić jednego życia - to nigdy nie ocalisz żadnego"
Awatar użytkownika
Tata_Nikodema
Administrator
Administrator
 
Posty: 910
Dołączenie: Pią, 22.12.2006, 20:49
Miejscowość: Kraków

Powróć do Leki, leczenie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron