Nowa metoda leczenia - "interferencja RNA"

Administratorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treści zamieszczone na forum

Moderatorzy: Ciocia_Iwona, monaliza, Mama Nikusia

Nowa metoda leczenia - "interferencja RNA"

Postprzez Tata_Nikodema » Czw, 12.04.2007, 14:38

Artykuł z THE INDEPENDENT ( przedruk - onet.pl )

Autor: Steve Connor

Rewolucja w leczeniu raka
Naukowcy odkryli technikę bezbolesnej chemioterapii o wysokiej skuteczności. To kamień milowy w leczeniu raka.


Być może stoimy w obliczu rewolucji w leczeniu nowotworów. Nowe badania wskazują, że skuteczność stosowanych w chemioterapii leków może się wkrótce znacznie zwiększyć - przy jednoczesnej eliminacji efektów ubocznych takiej kuracji.

Naukowcy przeprowadzili serię pionierskich eksperymentów, demonstrując nowe rozwiązanie, dzięki któremu komórki rakowe stają się bardziej podatne na leczenie znacznie mniejszymi dawkami leków przeciwrakowych. Badania dają nadzieję, że fatalne skutki uboczne chemioterapii, których ofiarami padają dziesiątki tysięcy pacjentów, przejdą do przeszłości.

Autorzy badań sugerują, że oprócz podniesienia skuteczności chemioterapii w eliminowaniu komórek rakowych z organizmu, możliwe będzie również zmniejszenie dawek leków do poziomu, na którym skutki uboczne działania toksycznych leków nie powinny się pojawiać.

Przełom był możliwy dzięki zastosowaniu rewolucyjnej techniki medycznej, zwanej ”ingerencja RNA”, która pozwoliła naukowcom ”uciszyć” niektóre geny.

Naukowcy dowiedli, że - przy zastosowaniu odpowiedniej terapii - komórki rakowe płuc mogą stać się 10 tysięcy razy bardziej podatne na działanie przeciwrakowego leku o nazwie Taxol. Zwiększenie skuteczności leczenia na taką skalę można śmiało nazwać bezprecedensowym.

Taxol – znany również jako paclitaxel – jest także stosowany w leczeniu raka jajnika i w zaawansowanych stadiach raka piersi. Wśród skutków ubocznych leczenia tych przypadłości wymienia się przemęczenie, nudności, odrętwienie i zanik szpiku kostnego, co prowadzi do obniżenia odporności i podatności na infekcje.

Jednakże naukowcy, którzy przeprowadzili badania, podkreślają, że zanim będzie można rozpocząć pierwsze kliniczne eksperymenty z udziałem pacjentów, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań laboratoryjnych na zwierzętach, które mają potrwać nie krócej niż trzy lata. – Póki co nie dysponujemy żadnymi środkami o natychmiastowej przydatności dla chorych – powiedział Michael White, profesor cytologii w Centrum Medycznym Southwestern Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas.

- Wciąż znajdujemy się na początku drogi, jednak przyjęliśmy bardzo szybki i bardzo skuteczny sposób prowadzenia badań – dodał profesor White. – Dzięki temu uda nam się znacznie przyspieszyć proces opracowywania nowej kuracji.

Naukowcy wyhodowali typowe dla raka płuc komórki w specjalnej tubie testowej, po czym zbadali możliwości leczenia ich za pomocą leków przeciwrakowych, takich jak Taxol, przy jednoczesnym zastosowaniu ingerencji RNA (w skrócie: RNA-i).

Zastosowanie techniki RNA-i w tym eksperymencie miało na celu “uciszenie” lub wyłączenie określonych genów w komórkach rakowych, które - jak podejrzewają naukowcy - włączają się podczas rozwijania się nowotworu. W ten sposób udało się zwiększyć podatność komórek nowotworowych na działanie leków przeciwrakowych.

Od czasu wynalezienia techniki RNA-i, ponad 10 lat temu, okazała się ona niezwykle interesującym narzędziem w obszarze badań biomedycznych. Jej zastosowanie bierze się pod uwagę w leczeniu tak różnych dolegliwości, jak choroby dziedziczne, ślepota, infekcje wirusowe, a obecnie również w zwiększaniu skuteczności i bezpieczeństwa terapii przeciwrakowych.

W ostatnim eksperymencie z zastosowaniem techniki RNA-i naukowcy przebadali łącznie 21 000 genów i stwierdzili, że 87 z nich może wpływać na zwiększenie podatności komórki na chemioterapię, a 6 z nich ma ścisły związek ze zwiększeniem podatności komórek rakowych na leczenie Taxolem, jak podaje magazyn ”Nature”.

Kiedy niektóre geny “uciszono” poprzez zastosowanie RNA-i, stały się 1000 razy bardziej podatne na działanie Taxolu, podczas gdy podatność innych ”uciszonych” genów wzrosła aż 10 tysięcy razy.

- Chemioterapia jest bardzo tępym instrumentem – powiedział profesor White. – Niektórzy ludzie chorują po niej, a jej skutki mogą być bardzo różne. Rozpoznanie genów, dzięki którym wzrasta skuteczność stosowanych w chemioterapii leków, przy jednoczesnym aplikowaniu pacjentom mniejszych dawek, jest pierwszym krokiem w stronę złagodzenia efektów ubocznych.

Autorzy eksperymentu próbowali także dowiedzieć się, dlaczego niektórzy pacjenci nie są podatni na chemioterapię oraz dlaczego u niektórych z nich występują skutki uboczne. – Wyhodowane poza organizmem ludzkim komórki imitują skutki, które obserwujemy u ludzi – tłumaczył profesor White.

W eksperymencie wykorzystano niemal 85 tysięcy różnych molekuł RNA (kwasu rybonukleinowego – przyp. Onet) do zbadania genów komórek w celu namierzenia tych, które mogą zostać ”uciszone”. Tego rodzaju proces stopniowo wyłącza je - w podobny sposób, jak to się dzieje w przypadku przełącznika światła.

- Udało się to dzięki nowej technologii skanowania genomu, dzięki którym możemy “uciszyć” dowolny gen – powiedział profesor White. – Potęga metody skanowania genomu polega na tym, że rozpoczynamy skanowanie bez żadnych konkretnych oczekiwań, a następnie szukamy istotnych informacji wśród otrzymanych wyników.

Naukowcy rozpoczęli już laboratoryjne badania na chorych na rakach zwierzętach, aby sprawdzić, czy dzięki technice RNA-i również one będą w stanie przyjmować z dobrym skutkiem mniejsze dawki stosowanych w chemioterapii leków.

- Prowadzimy badania z udziałem zwierząt w oparciu o modele raka płuc i raka jajników – powiedział profesor White. – Nie są to skomplikowane badania i mamy już pierwsze pozytywne efekty, jednak musimy je jeszcze opublikować i poddać krytyce innych naukowców.

Badacze oceniają, że eksperymenty kliniczne z zastosowaniem istniejących leków przeciwrakowych zajmą im od 3 do 5 lat, jednak prace nad stworzeniem nowych leków, które będą funkcjonowały przy jednoczesnym zastosowaniu techniki RNA-i, mogą potrwać nawet ponad 10 lat.

Naukowcy zbadali także współdziałanie z RNA-i innych przeciwrakowych leków, jak gemcitabine i vinorelbine, jednak w ich przypadku nie stwierdzili tak istotnych zmian, jak w przypadku paclitaxelu.

- Nasze doświadczenia z innymi lekami wskazują, że odkryte przez nas geny ”współpracują” jedynie z paclitaxelem – potwierdza Angelique Whitehurst, pracowniczka naukowa na Uniwersytecie Teksańskim oraz główna autorka badań.

Zdaniem profesora White’a, wyniki badań wskazują, że na uleczenie komórek rakowych miało wpływ ”uciszenie” określonych genów w połączeniu z zastosowaniem paclitaxelu. – Jeżeli uda nam się w krótkim czasie wykonać coś podobnego z komórkami ludzkimi, zyskamy potężną broń w walce z rakiem – powiedział profesor White.

Pierwsza linia obrony

Co to jest?

Chemioterapia polega na zastosowaniu mieszanki leków przeciwrakowych w celu zniszczenia komórek nowotworowych.

Kiedy została wynaleziona?

W 1909 roku, przez Paula Ehrlicha, który zastosował w leczeniu kiły związek arszeniku, arsfenaminę.

Jak to działa?

Zadaniem leków jest zatrzymanie procesu rozmnażania się komórek rakowych.

Kiedy się to stosuje?

Przed operacją, aby zmniejszyć guz, lub po operacji, aby oczyścić organizm z pozostałych komórek rakowych.

Najpowszechniejsze skutki uboczne

Zmęczenie, nudności i zwiększone ryzyko ponownego zachorowania na raka.

Oryginalny artykuł :
http://portalwiedzy.onet.pl/4868,11121,1404562,1,czasopisma.html
Tata Nikodema

"Jeżeli nie spróbujesz ocalić jednego życia - to nigdy nie ocalisz żadnego"
Awatar użytkownika
Tata_Nikodema
Administrator
Administrator
 
Posty: 910
Dołączenie: Pią, 22.12.2006, 20:49
Miejscowość: Kraków

Powróć do Ciekawostki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron