Dokumenty - karty informacyjne

                               Opis Choroby Nikodema

 

 Nikodem trafił do szpitala 29-05-2005 na oddział Ortopedyczno-Urazowy z podejrzeniem zapalenia stawu biodrowego. Od 27-05-2005 Nikodemek miał problemy z chodzeniem, wyraźnie utykał, później w ogóle przestał chodzić. 28.05.2005 dodatkowo wystąpił stan podgorączkowy.

Ponieważ leczenie antybiotykiem nie dawało rezultatu, a stan się pogarszał dlatego lekarze zlecili badania ( RTG, USG, oraz tomograf komputerowy ). Dodatkowym niepokojącym objawem był wytrzeszcz gałki ocznej – co już mogło sugerować chorobę nowotworwową.

Dnia 12-06-2005 (niedziela) lekarze postawili diagnozę – nowotwór rozsiany (główna masa guza umiejscowiona w okolicach dolnej części klatki piersiowej , z przerzutami do płuc oraz środkowej części czaszki.

Od dnia 12-06-2005 Nikodemek przeniesiony został na I Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Już na oddziale Onkologii i Hematologii lekarze zdecydowali o dalszych badania diagnostycznych ( biopsja, trepanobiopsja, pobranie wycinku ).

Niestety wyniki badań potwierdziły postawioną wstępnie diagnozę – neuroblastoma. Uzupełniono badania określające stopień zaawansowania choroby i czynniki ryzyka, i znów kolejna zła wiadomość neuroblastoma o stopniu zaawansowania IV i GD2 (+).

18-06-2005 rozpoczęto leczenie wg HR-NBL-ESIOP-2002-prot. COJEC.

Chemioterapię Nikodemek znosił bardzo dzielnie, widać było poprawę, był weselszy, znów zaczął chodzić. Niestety po tak długim leżeniu musiał się tego chodzenia uczyć od nowa.

W trakcie leczenia przyszła dobra wiadomość N-MYC ujemny.

Dwukrotnie w ciągu leczenia Nikodemek wymagał przetoczenia KKCz ( krwinki czerwone ).

W ciągu leczenia wartości leukocytów spadły do poziomu 200 i niestety czekała Nas izolatka i chodzenia w maseczkach i fartuchach.

Obecnie Nikodemek skończył programowy cykl chemioterapii, niestety badania wykazały niewystarczający regres masy guza w okolicach śródpiersia, oraz pozostałe zmiany META w płucach.

Na tym etapie leczenia nie było możliwe przeprowadzenie operacji resekcji guza, ze względu na jego wielkość i specyficzne umiejscowienie.

Czekamy na dodatkowe cykle chemioterapii i mamy nadzieję że zmniejszy ona guza tak aby leczenie mogło być kontynuowane zgodnie z programem.